Rádi bychom Vás pozvali na výstavu Václav Havel stále s námi

Výstava fotografií, dokumentů a artefaktů přibližuje osobnost, význam a odkaz prezidenta Václava Havla. Výstavu pořádá Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 k připomenutí dvou významných jubileí - 85. výročí narození Václava Havla a 10. let od jeho odchodu.

Autorem fotografií je známý fotograf, dokumentující pracovní i osobní život Václava Havla, Alan Pajer.

Výstava se bude konat od 15.11. do 28.11. 2021 každý den od 10:00 do 17:00 v prostoru Pražské křižovatky, která bude bezplatně otevřena všem zájemcům. Toto mezinárodní duchovní centrum, umístěné v kostele sv. Anny je jedním z projektů Nadace Vize 97, o jehož záchranu a vznik se osobně zasloužili Dagmar a Václav Havlovi.  

Součástí interiéru chrámu jsou odhalené historické architektonické prvky, nástěnné fresky, ale i moderní umělecká díla spojená s Václavem Havlem.

Na výstavě bude také poprvé veřejně představen pamětní list ve tvaru bankovky, vydávaný společností České dukáty s.r.o., odhalena busta Václava Havla od umělkyně Alžběty Kumstátové a připraven bude i intermediální koutek společnosti O2 s projektem „Svoboda není samozřejmost“.

Prosíme všechny návštěvníky o dodržování všech aktuálně platných bezpečnostních a hygienických pravidel. U vstupu bude kontrolován systém O-T-N (očkování-test-nemoc). Navštěva bude umožněna pouze v respirátoru. Děkujeme za pochopení a součinnost.

Výstava znikla za laskavé podpory Ministerstva kultury ČR.

pozvánka obecna

Kostel sv. Anny se opět otevře veřejnosti v rámci festivalu Open House Praha již tento víkend 7. a 8. srpna od 10 do 18 hod.

V rámci komentovaných prohlídek se dozvíte mnoho zajímavostí o historii kostela, uměleckých dílech, která jsou zde vystavena i náročné rekonstrukci, díky které je dnes chrám opět přístupný.

V sobotu v 11.00 a neděli ve 12:00 budou navíc připraveny i speciální prohlídky pro děti.

Neváhejte a přijďte navštívit magické místo, ve kterém Jaroslav Foglar nalezl inspiraci pro svá Stínadla, manželé Havlovi přivítali mimo jiné prince Charlese, dalajlámu či Roberta Redforda, kde je každoročně předávána Cena Nadace VIZE 97 a které dnes slouží jako multikulturní a duchovní centrum.

Těšíme se na vás!

 

Více informací naleznete na webové stránky Open House

 Prazska krizovatka kostel sv Anny 20200906 foto Marie Hendrychova0092

Pražské jaro nabídne v úterý 1. června od 20.00 h z Pražské křižovatky další z festivalových koncertů. Tentokrát půjde o skutečně výjimečný dramaturgický počin – česká Cappella Mariana spolu s kanadským souborem Constantinople připravila program inspirovaný slavným cestopisem Putování Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Harantův barvitý text, vyprávěný Sašou Rašilovem, tak bude průvodcem na hudební cestě do exotických krajin Kypru, Jeruzaléma, Sinaje či Káhiry. Kromě Harantových skladeb uslyšíme i hudbu vzdálených zemí.
 

Do Pražské křižovatky se pomalu, ale jistě vrací život. Již v sobotu 15.5. 2021 ve 20:00 budete moct z nádherných prostor kostela sv. Anny sledovat živý přenos jednoho z prvních koncertů Pražského jara.

Polyfonní závěť Josquina Despreze si můžete v sobotu večer vychutnat on-line na: YouTube kanál Pražského jara

Více informací naleznete na: Pražské jaro

Přejeme příjemný zážitek!

Screenshot 20210510 170928 Chrome 1Huelgas Ensemble Luk Van Eeckhout 1 1

Pražská křižovatka ve světových médiích

Pražská křižovatka má již tradičně čest hostit ve svých prostorách věhlasný barokní orchestr Collegium 1704. Koncerty z jara 2020 se díky tomu dostaly i do světových médií.

V článku kanadského LaPresse se objevila citace, která si mimo jiné všímá nádherného rozptýleného světla dopadající do prostor chrámové lodi původními gotickými okny:

„La performance a été enregistrée et filmée dans la lumière sublime d’une église dépouillée du XIVe siècle, maintenant intégrée au centre d’art Crossroads de Prague. La beauté des lieux, la distance entre les interprètes, leur union dans une musique poignante, les masques qu’ils portent, tout nous dit qu’on peut être à la fois seule et ensemble.“

„Koncert byl nahrán a natočen v úchvatném světle střídmého kostela ze 14. století, který je nyní centrem umění Pražská křižovatka.  Krása místa, vzdálenost mezi účinkujícími, jejich spojení v tajemné hudbě, roušky, které na sobě mají, to vše je důkazem toho, že můžeme být zároveň sami i spolu.“

Recenze videozáznamu díla Beatus vir v renomovaném španělském hudebním magazínu Scherzo vyzdvihuje Pražskou křižovatku jako kulturní centrum našeho hlavního města:

„...en este impresionante vídeo, ese genio de la música antigua que es Václav Luks dirige a su Collegium 1704 en el Beatus vir (SV 268), de la Selva morale e spirituale, en el Pražská křižovatka (Prague Crossroads), una Antigua iglesia convertida desde hace unos años en un activo centro cultural de la capital de la República Checa.“

„...v tomto nádherném videu je génius staré hudby (Monteverdi) prezentován skladbou Beatus vir (SV 268) ze sbírky Selva morale e spirituale v podání Václava Lukse a jeho Collegia 1704, které zaznívá z Pražské křižovatky, starobylého kostela, jenž léta slouží jako kulturní centrum české metropole.“

Výše zmiňovaný koncert můžete zhlédnout na: Beatus vir 15.4. 2020

Nám nyní nezbývá než při sledování záznamu na tyto krásné okamžiky vzpomínat a doufat, že brzy se prostory kostela opět rozezní nádhernými tóny hudebníků a halasem návštěvníků.

Těšíme se na setkání v lepších časech!

pk1

© Petra Hajská, Collegium 1704

Drazí přátelé,

za celou Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 vám srdečně přejeme krásné, poklidné a radostné sváteční dny, mnoho štěstí, lásky, úspěchů a především zdraví v novém roce 2021.

Děkujeme za přízeň a podporu, kterou jste nám projevovali nejen Vašimi milými zprávami, ale i činy. Rok 2020 byl velice složitý pro nás pro všechny. O to více se opět ukázalo jak nezbytná je vzájemná mezilidská pomoc a solidarita.

V nadcházejícím roce je před námi opět mnoho práce a plánů, vedoucích k naplnění našich projektů kulturního, vzdělávacího a zdravotního charakteru.

Vězte však, že bez Vás to dělat nechceme ani nemůžeme. Vaše podpora nám dodává smysl, energii i elán, kterými se vždy snažíme všechny naše cíle a projekty protknout. Pomáhejte nám proto i nadále.

Již nyní se těšíme na společné aktivity a komunikaci, které povedou k naplnění snah a cílů Nadace VIZE 97.

pf2021male

Milí příznivci nadace VIZE 97,

moc nás mrzí, že se s Vámi letos nepotkáme na Mikulášském charitativním bazaru. Rozhodli jsme se, že ho letos z bezpečnostních důvodů neuspořádáme.

Budeme rádi, když naši nadaci podpoříte alespoň zakoupením charitativních kalendářů nebo triček s podpisem prezidenta Václava Havla. Koupí těchto vánočních dárků přispějete na projekty naší nadace VIZE 97. 

Děkujeme za Vaši stálou přízeň. Zvláště v letošním roce si jí skutečně moc vážíme.

www.vize.cz/obchod

 Mikulášský bazar s přelepkou

 

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 každoročně podporuje benefiční koncert na podporu nevidomých „Světlo pro Světlušku“, který se tradičně koná v prostorách Pražské křižovatky - letos však poprvé proběhne bez přítomnosti diváků a za dodržení přísných hygienických opatření. Přímý přenos koncertu si můžete pustit 17.10. od 21:20 na ČT 1 a ČRo Radiožurnál.

Světlo pro světlušku

Novinky

Výstava Václav Havel stále s námi

Rádi bychom Vás pozvali na výstavu Václav Havel stále s námi Výstava fotografií, dokumentů a artefaktů přibližuje osobnost, význam a odkaz...

Více

Navštivte Kostel sv. Anny v rámci festiv…

Kostel sv. Anny se opět otevře veřejnosti v rámci festivalu Open House Praha již tento víkend 7. a 8. srpna od 10 do...

Více

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté ze…

Pražské jaro nabídne v úterý 1. června od 20.00 h z Pražské křižovatky další z festivalových koncertů. Tentokrát půjde o...

Více

Pražské jaro v Pražské křižovatce

Do Pražské křižovatky se pomalu, ale jistě vrací život. Již v sobotu 15.5. 2021 ve 20:00 budete moct z nádherných prostor kostela...

Více

Pražská křižovatka ve světových médiích

Pražská křižovatka ve světových médiích Pražská křižovatka má již tradičně čest hostit ve svých prostorách věhlasný barokní orchestr Collegium 1704. Koncerty...

Více

PF 2021

Drazí přátelé, za celou Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 vám srdečně přejeme krásné, poklidné a radostné sváteční dny, mnoho...

Více

Tipy

banner krizovatka